Az ünnepek alatt megnő azoknak az utasoknak a száma, akik repülőre szállnak, hogy meglátogassák távolabb élő rokonaikat.
Természetes, hogy ilyenkor a legtöbb gazdi magával viszi négylábú kis barátját a repülőre is. Cikkünkben összefoglaltuk, hogyan készüljünk fel egy „cicás” repülőútra, hogy az utazás kellemesebben és nyugodtabban teljen mindenki számára!
Tájékozódjunk a szabályokról!
Ha macskával készülünk repülni, először mindenképpen tájékozódnunk kell az adott légitársaságnál az állatokra vonatkozó szállítási szabályokról. Míg egyes társaságok nem engedik meg az állatok utastérben történő szállítását, és csak a poggyásztérben szállítják őket, mások -bizonyos feltételekkel- lehetővé teszik a fedélzeti utazást is. A szállítóboxok méretére és súlyára vonatkozó előírások is eltérőek lehetnek a különböző légitársaságoknál. Az állatokkal való utazást már a repülőjegy foglalásakor jelezni kell és sokszor felár ellenében vehető igénybe.
Mindenképpen figyeljünk a célország beutazási szabályaira is, ha külföldre utazunk! A tájékozódásban az adott ország nagykövetségének weboldalán található információk segítenek. Kérhetnek egészségügyi bizonyítványt vagy oltási dokumentumokat is, az EU-s állatútlevél viszont minden esetben kötelező.
Nyugtató utazás előtt? – inkább ne!
Noha azt gondolnánk, hogy ilyen esetekben az állatoknak kifejlesztett nyugtatók használata ajánlott, tévedünk. Sok légitársaság egyenesen megtiltja ezen termékek alkalmazását, mivel a gyógyszerek hatása a magasban sokkal erősebb és kiszámíthatatlan lehet. Válasszunk inkább feromon tartalmú sprayket, homeopátiás készítményeket vagy triptofán tartalmú táplálékkiegészítőket. Ezek természetes módon segíthetnek a cica nyugodt közérzetet biztosítani. Ezek használatáról érdemes konzultálni állatorvosunkkal.
A biztonsági ellenőrzés is felzaklathatja a macskát, ezért ha van lehetőségünk, kérjünk külön helyiséget erre a célra, nehogy rémült kedvencünk elszökjön. Ha a cica elszabadul, a többi utast és a közlekedést is veszélyeztetheti.
Végre a fedélzeten!
A repülés során a cicának végig a szállítóboxban kell maradnia, a biztonsági előírásoknak megfelelően. Gondoskodjunk ez idő alatt is a folyadékpótlásról és ételről, ha szükséges, mert ez segítheti a nyomáskiegyenlítést is. Vigyünk magunkkal a repülőre a box letakarására alkalmas kendőt vagy más ruhadarabot, hogy a klimatizált térben megóvjuk kedvencünket a megfázástól.
Sikeres utazás
Amikor megérkezünk, számítani kell még egy ellenőrzésre, ezért továbbra is célszerű az okmányokat könnyen elérhető helyen tartanunk. Új szállásunkat lehetőség szerint minél előbb foglaljuk el, és hagyjunk időt cicánknak a felfedezésre. Kedvencünk zavartan viselkedhet az idegen környezetben, főleg egy hosszabb repülőút után. Megszokott fekvőhelye, játéka, néhány finom falat és a megnyugtató simogatás segíthet neki, hogy hamarabb hozzászokjon új környezetéhez.