background
  • Főoldal
  • >
  • News
  • >
  • 7 szokatlan viselkedés, amit minden gazdi ismer – de nem biztos, hogy érti is

7 szokatlan viselkedés, amit minden gazdi ismer – de nem biztos, hogy érti is

7 szokatlan, de gyakori macska viselkedés

Ha van macskád, biztosan ismered azokat a pillanatokat, amikor értetlenül nézed, mit csinál éppen a cicád – aztán csak annyit mondasz: „Ez teljesen megőrült.” De valóban csak hóbortos pillanatokról van szó, vagy mindennek megvan a maga oka?

A macskák kommunikációja és viselkedése sokszor eltér az emberi logikától, ettől is olyan titokzatosak és különlegesek. Most 7 olyan szokatlan, de gyakori cica-viselkedést nézünk meg, amit szinte minden gazdi látott már, de kevesen tudják, mit is jelent valójában.

1. Őrült rohanás a lakásban – éjjel 2-kor, természetesen

Talán az egyik legikonikusabb „macskahóbort”: a cica hirtelen, mintha megvadult volna, körberohan a lakásban, ugrál, rohangál a kanapén át, majd egyszer csak abbahagyja. Ennek több oka is lehet: napközben sok cica alszik, este viszont a természetes vadászösztöneik aktiválódnak. Ezt hívják „zoomie”-nak – a felgyülemlett energia egyszerű levezetése. Különösen jellemző fiatalabb, játékos macskákra.

2. A „fogkocogtatás” az ablakban

Ha cicád egy madarat vagy rovart néz az ablakban, és közben furcsa „koccanó” hangot ad ki, ne ijedj meg, ez teljesen normális. A magyarázat a frusztrált vadászreakció: a macska látja a prédát, de nem tud hozzáférni. Az is lehet, hogy próbálja „begyakorolni” a harapást – ez egy ösztönös izomreakció. Vicces, de teljesen ártalmatlan viselkedés.

3. A gazdi arcába mászás

Elsőre igen furcsának hathat, de amikor a cica az orrod alá dugja a farkincáját, az nem udvariatlanság. Épp ellenkezőleg: ez a bizalom jele. A macskák egymásnál is szagminták alapján azonosítják egymást, ezért, ha a cicád így közelít, az olyan, mintha azt mondaná: „én bízom benned.”

4. A rejtélyes „dagasztás” a takarón (vagy rajtad)

Ha cicád elmélyülten dagasztja a mancsával a takarót – vagy akár a mellkasodat –, az valószínűleg kiscicakorából származik. A szopizás közben ugyanis így stimulálták az anyamacska tejleadását. Ez a „dagasztás” felnőtt korban is megmaradhat, és a megnyugvás, a komfort, a szeretet egyik jele.

5. A semmibe bámulás – és a hirtelen rémület

Van az a pillanat, amikor a cica percekig egy sarokba bámul, majd megriad, miközben semmi nincs ott. Ijesztő lehet, de ne aggódj, nem szellemjárta a házad. A macskák érzékelése sokkal kifinomultabb, mint a miénk. Lehet, hogy hallott egy halk neszt, érzékelt egy apró mozgást vagy fényjátékot, amit mi nem veszünk észre. Esetleg csak unatkozott, és eljátszott a saját árnyékával.

6. Dobozba, ajándékzacskóba bújás

Ha hagytál már dobozt a földön, biztos, hogy a cicád legalább egyszer már belebújt. A doboz zárt, biztonságos menedék neki, ahol elbújhat és nyugodtan figyelheti a környezetét. Emellett melegen tartja, ami nagyon vonzó a cicáknak, hiszen szeretik a kényelmes hőmérsékletet. A doboz stresszoldó szerepet is betölt, és egyben remek búvóhely, ahol kiélhetik vadászösztöneiket. Ráadásul minden új doboz izgalmas felfedezés számukra, ezért egyszerűen nem tudnak ellenállni neki.

Gyakori cica szokás a dobozba, ajándékzacskóba bújás Forrás: Canva

Gyakori cica szokás a dobozba, ajándékzacskóba bújás Forrás: Canva

7. A fura alvópozíciók

Félig a radiátoron, fejjel lefele, két asztalláb közé bepréselődve – a macskák alvási szokásai sokszor meghökkentőek. Ezeknek a pózoknak azonban van logikájuk: a cicák szeretik a meleg, biztonságos, félreeső helyeket, ahonnan mégis rálátnak a környezetükre. Az extrém testhelyzetek pedig általában azt jelentik, hogy teljesen ellazultak, megbíznak az őket körül vevőkben – és egyébként meg nagyon hajlékonyak.

A macskák alvási szokásai sokszor meghökkentőek. Forrás: Canva

A macskák alvási szokásai sokszor meghökkentőek. Forrás: Canva

A cica viselkedés tele van ösztönökkel, rejtett jelentésekkel és néha mókás furcsaságokkal. Minél jobban megismerjük őket, annál könnyebben olvassuk a jeleiket és annál mélyebb, kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatot alakíthatunk ki velük.

Szóval legközelebb, amikor a cicád éjjel kettőkor sprintel keresztül a lakáson, ne bosszankodj, csak tudd: egy mini vadász lakik veled, aki épp „éjszakai műszakban” van. 

További érdekességekért kövesd blog oldalunkat!

Previous «