• Főoldal
  • >
  • News
  • >
  • Miért harapnak a macskák? A leggyakoribb okok

Miért harapnak a macskák? A leggyakoribb okok

macskák

A macskák viselkedése gyakran meglephet bennünket, de minden cselekedetüknek megvan az oka. A harapás is egyfajta kommunikáció a részükről.

Veled is előfordult már, hogy a cicád játék vagy simogatás közben, látszólag minden előzmény nélkül, hirtelen megharapott? Ez a jelzésértékű reakció meglehetősen gyakori a macskák esetében, és többnyire a gazdi nem megfelelő viselkedése okozza. Azonban más okok is állnak a háttérben. Lássuk, hogy mik lehetnek ezek!

Izgalom

A macskák izgatott állapotban szemüket nagyra nyitják, füleiket hátracsapják és elkezdenek futkosni a lakásban, vadul kaparva mindent, ami éppen a karmuk közelébe kerül. Ez a fajta viselkedés általában arra utal, hogy túlcsordul bennük az energia, vagy valami felélesztette a vadászösztöneiket.

Ha ilyenkor próbálunk vele játszani, könnyen előfordulhat, hogy a felfokozott állapotban lévő kedvencünk az izgalom hevében, hirtelen megharap. Ebben az esetben simogatás helyett kezünk épségének érdekében, érdemes valamilyen játékkal, például egy pálcás egérrel vagy egy egyszerű madzaggal, cipőfűzővel segíteni levezetni a fölös energiáit.

macskák

Forrás: Canva / Grafika: Mazuri

Feszültség

A cicákat is érheti stressz vagy elkezdhetnek szorongani, ha felborul a napi rutinjuk, környezeti változások érik őket, vagy esetleg új családtag érkezik az életükbe. Egy kedves vendég simogatási kísérlete is eredményezhet harapást, hiszen egy számára idegen személy feszültséget kelthet benne. Ilyenkor fontos, hogy türelmesen közelítsünk hozzá, és ne erőltessük a barátkozást, amíg a cica nem mutatja a közeledés iránti érdeklődést.

Túlingerlés

A macskák idegrendszere könnyen túltelítődik a kelleténél több simogatás vagy játék hatására. Kisgyerekeknél gyakran előfordulhat, hogy nem veszik észre a cica jelzéseit, és akkor is folytatnák vele a játékot, amikor már fogytán van a türelme. Mindig legyünk elővigyázatosak, figyeljünk a macskánk viselkedésére, időben hagyjuk abba a játékot vagy lépjünk közbe, ha már láthatóan elege van. Ha vendégek érkeznek, nyugodtan magyarázzuk el nekik ezeket, főleg, ha kisgyerekek is érkeznek hozzánk. Így elkerülhetjük az esetleges kellemetlen szituációkat.

A harapás, mint a szeretet kifejezése

 A legkedvesebb oka a macskánk harapásának az, hogy ilyen módon juttatja kifejezésre az irántunk érzett szeretetét. Finom, puha harapdálással jelzi, hogy fontosnak tart bennünket, ezt szeretné a tudomásunkra adni.

macskák

Forrás: Canva / Grafika: Mazuri

Rutinos gazdiként többnyire képesek vagyunk megkülönböztetni a harapások különböző típusait, és megfelelően reagálni rájuk: néha kedvencünknek több mozgásra, máskor egyszerűen nyugalomra van szüksége. Kezeljük türelemmel és szerető odafigyeléssel hangulatának változásait!

Previous «
Next »