Az emberek a nyelvet használják a gondolkodásra és kommunikációra, és már korán megtanulják, hogy a szavak mit jelentenek. Ez az asszociáció általában 8-14 hónapos korban alakul ki. Egy új japán kutatás során most a macskák hasonló képességét vizsgálták.
Bár eddig többnyire a kutyák verbális instrukciókra adott reakcióiról volt szó, keveset tudtunk arról, hogyan értelmezik a macskák az emberi szavakat. A kutatók most azt akarták kideríteni, hogy képesek-e a macskák szavak és képek közti kapcsolatot felismerni. Tudjuk, hogy ez elengedhetetlen a nyelvi tanuláshoz.
Az Azabu Egyetem kutatói egy olyan kísérletet végeztek, amelyben a házi macskák ösztönzés és jutalom nélkül társították a kimondott szavakat képekkel. A vizsgálatban a cicák egy számítógép képernyőjén képeket néztek, miközben különböző szavakat hallottak. A kutatók azt figyelték meg, hogy a macskák képesek voltak asszociációt társítani a képekkel és a hallott szavakkal. Midnezt anélkül, hogy jutalmat kaptak volna érte.
Ez a kutatás azt is megerősítette, hogy a macskák képesek felismerni, ha az emberek kimondják a nevüket. Korábbi tanulmányokból kiderült, hogy más szavakhoz képest különböző módon reagálnak erre. Sőt, bizonyították, hogy ismert emberek képeit is összetudják kapcsolni a nevükkel. Az új vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy a macskák képesek lehetnek összekapcsolni a mindennap hallott szavakat is az őket körülvevő tárgyakkal.
A kutatásban 31 felnőtt házi macskát teszteltek egy olyan vizsgálat segítségével, amelyet eredetileg gyermekek szótanulásának vizsgálatára fejlesztettek ki. A tesztben rövid animációkat mutattak, miközben értelmetlen szavakat hallhattak a cicák, mint például a „keraru” vagy a „parumo”. A kísérlet során a macskák figyelmét a szavak és képek közötti kapcsolat változása is lekötötte.
A kutatás eredményei szerint ezek az állatok képesek az emberi szavakat tárgyakkal társítani még akkor is, ha nem kapnak érte jutalmat. Ez a felfedezés rávilágít arra, hogy a macskák is értik a körülöttük lévő világot és annak jeleit, még ha más módon is, mint ahogyan azt korábban feltételeztük.
(Forrás: phys.org, Nature)