A bartonellózis, közismert nevén macskakarmolási betegség kórokozója a Bartonella henselae elnevezésű baktérium. A fertőzés terjedése az állatok közti verekedés során is előfordulhat, ám elsődleges szerepe a bolháknak és kullancsoknak van a terjesztésben.
Ezek az élősködők közvetlenül emberre nem terjesztik a fertőzést, a kórokozók az általuk fertőzött macska karmolásától, harapásától keletkezett seben keresztül jutnak be az emberi szervezetbe.
Mik a bartonellózis tünetei macskáknál?
A fertőzés macskák esetében a legtöbbször tünetmentes, alkalmanként azonban lázat, vérfogyottságot (anaemia) és sárgaságot okoz. A betegség lappangási ideje 8-15 nap.
Mik a tünetek az ember esetében?
A karmolást követő pár napban a seb környékén dudor vagy fekély alakul ki. A többi tünet, így például a fejfájás, láz, nyirokcsomó-megnagyobbodás hetekkel a fertőzés után jelentkezik. Ha a karunkon karmolt meg a macska, jellemzően a nyaki és a hónaljban található nyirokcsomók duzzadnak meg, a lábon keletkezett seb esetén a lágyékhajlatban lévők.
A betegség megállapításakor fontos, hogy más, hasonlóan nyirokcsomó-megnagyobbodással járó betegséget kizárjunk. Könnyebb a felismerése, ha a karmolás vagy harapás nyoma még látható.
Egészséges, erős immunrendszer esetén a betegség általában kezelés nélkül is gyógyul. Immunkárosodásban szenvedő betegeknél a baktérium azonban súlyosabb gondokat is okozhat, akár másfél hónapig tartó antibiotikumos kezelés is szükséges lehet.
Hogyan előzhető meg?
Mivel az elsődleges terjesztők a bolhák és a kullancsok, a leghatékonyabb megoldás, ha ezeket az élősködőket tartjuk távol. Ma már a macskák számára is elérhető olyan biztonságos készítmény, amely hatékonyan pusztítja el a kullancsokat és bolhákat, és védi a cicákat – ezáltal a gazdikat is – a paraziták által terjesztett betegségektől több hónapon keresztül. Az elérhető legkorszerűbb megelőző kezelésről kérjük az állatorvos tanácsát.
Forrás: Kisallatorvos.hu