[uam_ad id="3387"]
  • Főoldal
  • >
  • News
  • >
  • Egyedülálló jelenséget fedezett fel egy magyar kutató a macskáknál

Egyedülálló jelenséget fedezett fel egy magyar kutató a macskáknál

Korábban nem végeztek hasonló kutatást macskáknál, így egy magyar kutató saját maga kezdett el teszteket végezni.

A kutató érdekes jelenséget figyelt meg a macskáknál, akikről köztudott, hogy bámulatos ügyességgel képesek átfurakodni a legszűkebb rések között. A szakember meglepő megállapításokra jutott ezzel kapcsolatban.

A próbák során azonban kiderült, miért is hiányzott eddig ez a fajta tudás. Amíg a kutató szerint kutyák készségesen vállalták a kísérleti alany szerepét laboratóriumi körülmények között is, ha jutalomfalatokért cserébe, a macskák viszont nem mutattak hajlandóságot arra, hogy idegen környezetben vegyenek részt a tesztekben. Ezért a kísérleteket ismerős környezetben, a macskatulajdonosok otthonában végezték el.

kutató
Forrás: Unsplash

Dr. Pongrácz Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszékének kutatója rámutatott, hogy a rések mérete és formája nagyban befolyásolja az állatok viselkedését. A macskák különbözőképpen reagálnak a rések szélessége és magassága alapján, ami eltérő viselkedési mintákat eredményez. Egyes állatok képesek felmérni, hogy át tudnak-e férni egy nyíláson és nem is próbálkoznak, ha az túl kicsinek bizonyul számukra. Pongrácz először kutyákkal végzett hasonló teszteket, amelyeknél azt tapasztalta, hogy a túl szűk akadályokat a kutyák inkább kikerülték, mintsem megpróbáltak volna átjutni rajtuk.

Az iScience szaklapban megjelent kutatás szerint a macskáknak egyre kisebbé váló, téglalap alakú réseken kellett átjutniuk, amelyeket időnként a magasságukban, máskor a szélességükben szűkítettek – olvasható a 24.hu cikkében, amely az IFLScience forrásaira hivatkozik. A kutatás során kiderült, hogy bár néhány macska nem mutatott különösebb érdeklődést a feladat iránt, a többség megpróbálta teljesíteni azt. A kísérletek során az is kiderült, hogy a macskák könnyebben boldogultak magas, de keskeny réseken, míg az alacsony, de széles nyílásokkal hamar felhagytak a próbálkozással.

A kutatók ugyanakkor megjegyezték, hogy a kutyák és macskák közötti vizsgálatok során különbségek is felmerültek, hiszen míg a kutyáknak nem kellett az otthoni környezetükben bizonyítaniuk, a macskákat a saját otthonukban tesztelték.

 

Previous «
Next »